Paint Horse Club ČR, z. s.

Koně plemene American Paint Horse jsou po všech stránkách výjimeční: svou povahou, atletickými schopnostmi, pracovitostí a především zbarvením, které dělá z každého kusu neopakovatelný originál. Snažíme se toto plemeno v ČR propagovat a podporovat jeho chov a k tomu slouží i naše stránky. Rady a informace tady najdou jak ti, kdo se o Painty teprve začínají zajímat, tak i zkušenější chovatelé a jezdci. A samozřejmě jakékoli případné dotazy rádi zodpovíme.

Nová krev

(J. Orság, R. Křenková, kráceno)

Už dlouho jsme přemýšleli o tom, že si pořídíme nového hřebce a samozřejmě s nějakým hodně zajímavým původem. Až doposud platilo, že když už se do ČR přivezl nějaký původově zajímavý paint, jednalo se většinou o reiningovou linii. Vzhledem k tomu, že ne všichni mají ideální podmínky a zájem trénovat právě reining, rozšiřuje se počet lidí, kteří se soustřeďují na pomalé disciplíny. Zpomalovat reiningové koně dá spoustu času a námahy s výsledkem nejistým, protože chcete po koni něco jiného, než k čemu je předurčen. Rozhodli jsme se proto dovézt do ČR hřebce pleasureové linie. Původně se zdálo vše jednoduché. Stačí ho přece jen vybrat a importovat!

Ale ... hledejte jehlu v kupce sena! V době, kdy jsme se rozhodli koně koupit, jsme netušili, jaký problém bude v Evropě najít kvalitního pleasureového hřebce. Po půlročním hledání se na nás usmálo štěstí a v Dánsku se nám podřilo objevit ranč Circle M Farm majitelů Anetty a Vigga Morthensenových, jenž se věnuje chovu pleasure paintů nejen v Evropě, ale i v USA. I když v tu dobu nenabízeli žádného hřebce k prodeji, neváhali jsme a kontaktovali je. Události pak nabraly rychlý spád. Dánům se náš záměr dovézt do ČR prvního „pleasuráka“ mezi painty velmi líbil a nabídli nám k prodeji chestnut tobiano odstávče Gambler Mr Zip. V červnu 2009 jsme tedy dovezli syna hřebce Mister Zip (183 bodů za western pleasure, dvojnásobný APHA western pleasure Honor Roll Champion). Jeho otcem je legendární Zippo Pine Bar. Matkou našeho hříběte je potom Gamblers Delicious, několikanásobná šampiónka Dánska i Evropy, přičemž její otec Wall Street Wizard má celkem 542 APHA bodů a je synem další legendy Whata Investment.

Zpočátku jsme měli obavy, že v podobném záměru zůstaneme osamoceni. K naší velké radosti tomu tak nebylo a náš letní import byl jen začátek toho co následovalo na podzim a v zimě. První, kdo se rozhodl nás následovat, byli manželé Poláčkovi z ranče Pod Vartovňú v Jasenné, kteří hledali pro změnu klisnu. Našli ji, kde jinde než v Dánsku.

Koncem září se vydali na Vision Farm pro půlroční chestnut tovero kobylku Dreams By Paint Me, která v podstatě pochází také z chovu Circle M Farm, i když už se narodila na jiném ranči. Jejím otcem je už zmíněný Wall Street Wizard a matkou Starring Paint Me po Paint Me Zippo. Tato klisna má několik úspěšných potomků v USA.

Protože v přepravníku jsou místa dvě, vybrali si manželé Poláekovi v centru Hamburku ještě jednu exteriérově krásnou bay tobiano klisnu The Pure Elegance, která nemá sice tak hvězdný původ, zato je homozygotní. Roman s Petrou zastávají názor, že věci se mají dělat pořádně, takže když změna chovných linií, tak taky pořádná. Protože v Evropě už nic zajímavého nebylo, dovezli si z USA jako třešničku na dortu půlroční modrookou sorrel overo paint klisnu Instinctively Fancy ze známého pleasureového ranč Reisinger Farms. Otcem je Sudden Instinct linie The Invester a Zippo Pine Bar. Matka Fancy That Teddy už dala několik úspěšných závodních potomků.

V lednu 2010 pak přicestoval z USA ještě jeden mimořádně zajímavý pleasurový kůň. Jedná se o pětiletou modrookou sorrel overo klisnu, jejímiž majiteli se stali manželé Kostkovi z Petrůvky u Luhačovic. Zippos Dirty Lily vyniká nejen nádherným vybavením, ale i skvostným ůvodem. Její otec Dirty Rocki, APHA Champion a mimořádně úspěšný plemeník, působí na zmíněné Reisinger Farms. Matka Sensational Sadie je po Zippos Sensation a jejím dědem je Sonny Dee Bar. Lily je v současnosti v tréninku Petry Poláčkové, a pokud ji stihne připravit, měla by ji představit i na kolbištích.

Doufáme, že výčet importovaných koní není konečný, a že k naší snaze představit v ČR nové „pleasuráky“ nepůjde jen o první a poslední vlaštovky.

©  PHC ČR

Webové stránky vytvořila a spravuje firma SOPHICS spol. s r.o., Zlín - © 2009 - 2016