Paint Horse Club ČR, z. s.

Koně plemene American Paint Horse jsou po všech stránkách výjimeční: svou povahou, atletickými schopnostmi, pracovitostí a především zbarvením, které dělá z každého kusu neopakovatelný originál. Snažíme se toto plemeno v ČR propagovat a podporovat jeho chov a k tomu slouží i naše stránky. Rady a informace tady najdou jak ti, kdo se o Painty teprve začínají zajímat, tak i zkušenější chovatelé a jezdci. A samozřejmě jakékoli případné dotazy rádi zodpovíme.

Český tým na Mistrovství Evropy koní plemene Paint Horse

EURO PAINT 2013, Kreuth 2.-7. září, Německo

Mistrovství Evropy koní plemene Paint Horse se konalo v tradičním termínu na tradičním místě – první zářijový týden v německém Kreuthu – od pondělí druhého do soboty sedmého září.

Pro všechny jezdce, majitele i chovatele Paintů v celé Evropě je to nejvýznamnější událost celého roku – Euro Paint je totiž největší Paint Horse Show na světě mimo území Severní Ameriky.

Každoročně do Kreuthu přijíždí posuzovat evropské Painty pět zkušených amerických rozhodčích. Nejinak tomu bylo i letos.

Počet startů na Mistrovství Evropy každoročně stoupá: V roce 2011 jste mohli shlédnout celkem 770 startů, o rok později jich bylo 890. Letošní rok byl počtem jízd opravdu rekordní - počet 1100 startů znamená velký nárůst. Závodníci přijeli z patnácti zemí Evropy. Možná je počet startů ovlivněn i tím, že počet zástupců a oblíbenost plemene stále vzrůstá.

Za zmínku určitě ještě i stojí loňské Mistrovství Evropy, které bylo pro Čechy velmi úspěšné. Pouhých dvanáct koní z Čech se v Kreuthu ukázalo v nejlepším možném světle. Česká ekipa získala nejen neuvěřitelných 27 medailí, ale i uznání ostatních evropských soupeřů. Připomeňme si alespoň ty, díky jimž hrála česká hymna: Hned několik zlatých medailí získala Petra Poláčková s dvouletým  hřebcem Invitationsensation, Lenka Šnáblová s charismatickým hřebcem Maximum Blues Master, Lucie Burdíková s klisnou Smiling Sunny Day. Další zlaté medaile do Čech přivezli Jiří Orság (Somemore Good Toys), Petr Jančík (Gamblers InitToWinIt) a Vendula Černochová (Zippos Big Investment).

V letošním roce přijelo bojovat o medaile jedenáct českých Paintů. Polovina z nich zde startovala už v předešlém roce. Získat medaili je rok od roku stále těžší, protože se stále zvyšuje nejen počet startujících koní, ale i úroveň jezdců.

První medaile na sebe nenechala dlouho čekat – hned v pondělí vybojoval pro český tým stříbro pětiletý hřebec Im Ideal s Lenkou Šnáblovou v disciplíně Green Trail Open. Úterý bylo na medaile bohatší: Druhá stříbrná medaile je zásluha Lucie Skalkové a Prince O Rima v Showmanshipu at Halter SPB mládeže. V Longe Line Open získal stříbro Jiří Orság s klisnou RJ Good Invitation. V Novice Western Pleasure mládeže si bronzovou medaili vybojoval Matěj Poláček a Dreams By Paint Me. V disciplíně Novice Amateur Western Horsemanship se při dekorování sešly hned dvě české jezdkyně: Stříbro získala Lenka Zdráhalová s Blancou Emotion a bronz po zásluze patřil Lucii Burdíkové a Smiling Sunny Day. V amatérském  In Hand Trailu dvouletých příčku nejvyšší - zlatou medaili vyhrál Jiří Orság s RJ Good Invitation, druhé místo získává Petr Jančík a Gamblers InitToWinIt.

Ani uprostřed závodních bojů nezůstali Češi bez medailí. Další bronzová medaile připadla Lucii Burdíkové se Smiling Sunny Day v Novice Amateur Hunt Seat Equitation. Páteční Western Riding spolehlivě zajela Valentýnka s Tomem Zajacem a odvezla si bronzovou medaili, další bronz do sbírky přidala Lucie Skalková s Prince O Rima ve Western Horsemanshipu SPB mládeže.

Kromě zmíněných medailí čeští jezdci získali ještě několik pěkných umístění. V Open Halteru čtyřletých a starších hřebců se na čtvrtém místě umístil Im Ideal Lenky Šnáblové, v amatérském Halteru hřebců stejné místo získal Emphys Dancing King Petry Svejkovské. V amatérském Longe Line dvouletých druhé a třetí místo patřilo českým mužům – Jiřímu Orságovi s RJ Good Invitation a Petru Jančíkovi s Gamblers InitToWinIt, v Open Longe Line se do top ten dostal Petr Jančík a Petra Poláčková s Coups Chinook. V Green Western Pleasure jednobarevných se sedmá umístila Vendula Černochová a její Zippos Big Investment. V Open In Hand Trailu dvouletých k deseti nejlepším patřili také Jiří Orság a Petra Poláčková. V Trailu mládeže jednobarevných se na druhém místě umístila Lucie Skalková a Prince O Rima. Nesmíme zapomenout také na sedmé místo Petry Poláčkové s Dreams By Paint Me v amatérském Junior Western Pleasure, osmé místo Venduly Černochové opět v Junior Western Pleasure SPB, deváté místo Lucie Burdíkové V Novice Amateur Hunter Under Saddle a první místo v méně obsazeném amatérském Hunter Hack. V amatérském Trailu skončila pátá Lenka Zdráhalová a Blanca Emotion, devátá již několikrát zmíněná Lucka Burdíková, mezi jednobarevnými byla třetí Vendula Černochová. Ve velmi obsazeném amatérském Western Horsemanshipu se nejvíce dařilo opět Lucii Burdíkové, která skončila na pěkném sedmém místě. Ke všem uvedeným umístěním přidal ještě čtvrté místo Tom Zajac s Valentýnkou Lenky Žílové v Senior Reiningu.

10 medailí, které naši jezdci na Euro Paint 2013 získali

PONDĚLÍ 2. září

  • IM IDEAL – LENKA ŠNÁBLOVÁ – stříbro v Green Trail Open

ÚTERÝ 3. září

  • PRINCE O RIMA – LUCIE SKALKOVÁ – stříbro v Youth SPB Showmanship at Halter
  • RJ GOOD INVITATION – JIŘÍ ORSÁG – stříbro v 2Yr.Old Longe Line Open
  • DREAMS BY PAINT ME – MATĚJ POLÁČEK – bronz v Novice Youth Western Pleasure
  • BLANCA EMOTION – LENKA ZDRÁHALOVÁ – stříbro v Novice Amateur Western Horsemanship
  • SMILING SUNNY DAY – LUCIE BURDÍKOVÁ – bronz v Novice Amateur Western Horsemanship
  • RJ GOOD INVITATION – JIŘÍ ORSÁG – zlato v Amateur 2Yr.Old In Hand Trail

STŘEDA 4. září

  • SMILING SUNNY DAY – LUCIE BURDÍKOVÁ – bronz v Novice Amateur Hunt Seat Equitation

PÁTEK 6. září

  • VALENTÝNKA – TOMÁŠ ZAJAC – bronz ve Western Riding All Ages Open
  • PRINCE O RIMA – LUCIE SKALKOVÁ – bronz v Youth SPB Western Horsemanship

Kurz na ranči Radana Kurz na ranči Radana

©  PHC ČR

Webové stránky vytvořila a spravuje firma SOPHICS spol. s r.o., Zlín - © 2009 - 2016